Czekaj…

Terapia depresji – Ewa Czernik Łódź

leczenie depresjiDepresja kojarzona jest przed wszystkim ze smutkiem, niechęcią do aktywności, stronieniem od kontaktów towarzyskich. Różni się tym od obniżonego nastroju, że utrzymuje się przez większą część dnia i trwa więcej niż dwa tygodnie. Dodatkowo muszą wystąpić co najmniej dwa z poniżej wymienionych objawów:

  • spadek lub zwiększenie apetytu,
  • nadmierna senność lub bezsenność,
  • poczucie zmęczenia lub braku energii,
  • obniżone poczucie własnej wartości,
  • trudności ze skupieniem uwagi albo podejmowaniem decyzji,
  • poczucie beznadziejności.

Wyróżniamy kilka rodzajów depresji:

  • endogenną
  • dystymię
  • reaktywną
  • poporodową
  • sezonową
  • dwubiegunową

Depresja jest chorobą, której nie możemy lekceważyć, ponieważ mogą w jej przebiegu pojawić się myśli destrukcyjne, prowadzące niekiedy do podejmowania prób samobójczych. Dlatego tak ważna jest terapia depresji – farmakologiczne i psychoterapeutyczne.

Psychoterapia pomaga w zmianie myślenia na bardziej pozytywne, znalezieniu sposobów radzenia sobie z obniżonym nastrojem i w trudnych sytuacjach, odkryciu pierwszych zwiastunów ewentualnego nawrotu. Ponadto psychoterapia i terapia depresji pozwala uporać się z przeszłymi przeżyciami, które mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia.

Terapia depresji poprzez psychoterapię

Psychoterapia odgrywa kluczową rolę w terapii depresji, oferując pacjentom nie tylko możliwość zrozumienia swoich emocji, ale również wypracowanie strategii radzenia sobie z nimi. W ramach psychoterapii często stosuje się terapie, które pomagają pacjentom identyfikować i zmieniać negatywne wzorce myślenia i zachowania. Dzięki regularnym sesjom terapeutycznym osoby zmagające się z depresją mogą stopniowo poprawiać swoje samopoczucie i dążyć do życia pełnego równowagi i satysfakcji.

Psychoterapia jest jednak nie tylko narzędziem do terapii objawów depresji, ale również skutecznym sposobem na zapobieganie jej nawrotom. Regularne wizyty u terapeuty mogą pomóc pacjentom zidentyfikować potencjalne czynniki wywołujące depresję i nauczyć się radzić sobie z nimi w przyszłości. Terapia depresji może również dostarczyć pacjentom potrzebnej wiedzy i umiejętności, które pozwolą im unikać destrukcyjnych myśli i zachowań, które mogą wpływać na stan ich zdrowia psychicznego.

W przypadku ciężkich postaci depresji, psychoterapia może być również skutecznym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. W połączeniu z lekami przeciwdepresyjnymi, terapia pomaga pacjentom osiągnąć szybsze efekty w poprawie stanu emocjonalnego oraz zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby.

Ponadto, psychoterapia może być również pomocna dla osób zmagających się z innymi problemami zdrowia psychicznego, takimi jak lęki, zaburzenia osobowości czy stres. Dzięki temu, że terapia jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjenta, może ona przynieść pozytywne efekty nie tylko w leczeniu depresji, ale również innych schorzeń.

Warto również podkreślić, że psychoterapia jest otwartym procesem, który wymaga zaangażowania i współpracy ze strony pacjenta. Niekiedy terapia może być trudna i wymagająca, ale dzięki współpracy z terapeutą oraz wytrwałości i determinacji pacjenta, możliwe jest osiągnięcie pozytywnych rezultatów.