Czekaj…

Terapia par – skuteczna pomoc Łódź

terapia par ŁódźTerapia par to rozmowa osób ze sobą związanych i psychoterapeuty. Podczas sesji mogą być poruszone wszystkie tematy ważne dla pary, np. trudności w komunikacji, kryzysu w związku, zdrady, podjęcia decyzji o dalszym byciu razem lub rozstaniu.

Trudności w komunikacji najczęściej dotyczą niewyrażania lub niejasnego wyrażania własnych oczekiwań i potrzeb, co skutkuje często niemożliwością ich realizacji. Mogą pojawić się kłopoty w pokazywaniu własnych emocji, odczuć lub odbiorze ich przez partnera. Przyczyną tu mogą być nasze doświadczenia z dzieciństwa, z innych związków lub aktualnej sytuacji życiowej.

Zdarza się, że duży wpływ na porozumienie między partnerami mają osoby z otoczenia – rodzina, przyjaciele, znajomi z pracy, np. młodzi partnerzy mogą być skupieni na tym, co powiedzą ich znajomi i przyjaciele; związki osób różnych narodowości, wyznań czy osób o innej orientacji mogą doświadczać nacisków społecznych; w małych miastach, miasteczkach czy wsiach otoczenie może oczekiwać pełnego dostosowania się do norm tam panujących.

Kryzys w związku wywołują, czasem wydawałoby się błahe powody, jak przyzwyczajenia partnera, nadmiar obowiązków domowych, niestabilna sytuacja zawodowa czy finansowa. A właśnie nasze codzienne zachowania i reakcje, możliwość odpoczynku lub jej brak, poziom poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji wpływa na nasz dobrostan, pozytywne myśli i odczucie spokoju.

Wszystkie te trudności lub niektóre z nich, nierozwiązywane na co dzień, mogą przyczynić się do głębokiego kryzysu, jakim może być potrzeba podjęcia decyzji o rozstaniu lub zdrada jednego z partnerów. Warto więc zastanowić się wcześniej o terapii par, by temu zapobiec. Jednak, gdy już dojdzie do tej sytuacji psychoterapia pomoże podjąć decyzję o tym czy para chce być razem, czy decyduje się rozstać. Gdy partnerzy będą chcieli dać sobie szansę pomoże ułożyć wspólne życie na nowo.

Terapia par pomocna jest w zwiększaniu porozumienia między partnerami, rozwijaniu umiejętności w wyrażaniu uczuć, swoich potrzeb i oczekiwań, odnajdywaniu tego co łączy w związku, zasobów partnerów, zwiększaniu świadomości siebie, swojej sytuacji życiowej i społecznej oraz pomaga znaleźć najlepsze z możliwych rozwiązań.

Jeśli uważasz, że terapia par jest dla Ciebie – skontaktuj się ze mną: Ewa Czernik Łódź, ul. Paderewskiego 25.