Czekaj…

Psychoterapia indywidualna

psychoterapia indywidualna ŁódźPsychoterapia indywidualna to spotkanie dwóch osób – klienta i psychoterapeuty. Polega na rozmowie w spokojnych i bezpiecznych warunkach. W jej trakcie psychoterapeuta zadaje pytania, które pomagają ustalić cel, jaki klient chce osiągnąć – co chce zmienić na lepsze w swoim życiu, co ma się poprawić, by był zadowolony z tych spotkań.

Sesje terapeutyczne pomagają w ustaleniu i osiągnięciu założonego celu. Dzieje się tak, poprzez np. podzielenie drogi do realizacji celu na mniejsze etapy. Czasem, by dojść do wymarzonego punktu w swoim życiu, trzeba sięgnąć do przeszłości, by tam odnaleźć zasoby – nasze cechy, możliwości i umiejętności. Niejednokrotnie zdarza się, że siła i potencjał jest w tym, co nam wydaje się  najtrudniejsze i o czym już nie chcemy rozmawiać.

Psychoterapia indywidualna w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu daje możliwość zmiany sposobu myślenia na przynoszący energię i radość, wspiera to co jest dobre i uczy zmiany zachowania na korzystny dla klienta.

Sesje odbywają się zgodnie z potrzebami klienta, jednak nie częściej niż raz w tygodniu. W podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniu optymalne są spotkania co dwa tygodnie. Psychoterapia trwa dokładnie tyle ile potrzebuje pacjent, czasem wystarczająca jest jedna sesja lub kilka, niekiedy trwa dłużej.

Z psychoterapii indywidualnej może skorzystać każdy, również osoba nie cierpiąca na żadne dolegliwości psychiczne, a chcąca zbudować motywację do działania, rozwinąć określone umiejętności, np. wyrażania złości, nauczyć się pozytywnego myślenia. Szczególnie jednak psychoterapia polecana jest osobom odczuwającym lęki, obniżony nastrój, będących w silnym stresie, kryzysie, doświadczającym żałoby oraz z zaburzeniami osobowości.