Czekaj…

Co może czuć osoba zdradzona?

Osoba zdradzona czuje się przede wszystkim okłamana, co wiąże się z przeżywaniem przez nią wielu emocji:

  • Smutku i rozczarowania, co jest silnie związane z utratą zaufania do partnera. Osoba czuje się oszukana i wykorzystana.
  • Złości, nienawiści, zgorzknienia – wynikające ze skrzywdzenia.
  • Lęku i strachu – z poczucia utraty związku i niepewności, co do możliwości nawiązania nowego.
  • Podejrzliwości – osoba zdradzona myśli, że nieuczciwość partnera rozciąga się na wszystkie sfery życia. Czasem ma poczucie, że inni ludzie są również kłamcami i nie można im zaufać.
  • Znaczne obniżenie poczucia własnej wartości – we wszystkich sferach życia również w seksualnej.
  • Poczucie winy – nie mające uzasadnienia, ponieważ osoba zdradzająca jest odpowiedzialna za swój czyn. Za nim podjęła się tego kroku, mogła wiele zrobić (lub próbować zrobić), by ratować związek, np. rozmawiać o trudnościach w związku, o nierealizowanych potrzebach, o swoich emocjach (na podstawie książki W. Wypler „Anatomia zdrady”, Warszawa 2016).

Nieodreagowane emocje mogą prowadzić w dłuższym czasie do depresji i nerwicy, stąd warto zadbać o siebie, np. poprzez kontynuowanie lub powrót do swoich zainteresowań, spotkań z przychylnymi osobami z rodziny, z przyjaciółmi, zadbanie o kondycję fizyczną czy dietę.

W czym tu może pomóc psychoterapia?

Psychoterapia indywidualna pomoże odbudować osobie zdradzonej poczucie kontroli nad swoim życiem oraz poczucie własnej wartości, zapanować nad uczuciami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie. Wesprze w poznaniu siebie na nowo, odkryciu swoich pragnień, potrzeb, zainteresowań. Psychoterapeuta pomoże rozwinąć umiejętność budowania celów i podejmowania decyzji. Dzięki temu osoba zdradzona będzie mogła świadomie postanowić o kontynuacji związku lub rozstaniu.