Czekaj…

Jak pomóc sobie w depresji?

1. Podziel się problemem.

Jeśli otrzymałeś złą wiadomość lub przytrafiło ci się coś złego, opowiedz komuś co cię spotkało i jak się w związku z tym czujesz.  Często dobrze jest się wypłakać, opowiedzieć komuś o bolesnych doświadczeniach, przeżyć je ponownie.  W ten sposób umysł naturalnie się uzdrawia.

2. Bądź aktywny.

Relaksuj się aktywnie na świeżym powietrzu, nawet zwykły spacer jest dobry. Pomoże ci to zachować formę fizyczną i sprawi, że będziesz lepiej spać.  Jeśli nie czujesz się na siłach wyjść na spacer, postaraj się mimo wszystko zachować aktywność fizyczną.  Mogą to być zajęcia w domu, drobne naprawy (choćby wymiana żarówki), czy jakiekolwiek inne zajęcia, którym oddajesz się regularnie.  Pomoże ci to rozproszyć bolesne myśli, które pogłębiają cię w depresji.

3. Dobrze się odżywiaj.

Nawet jeśli nie masz ochoty na jedzenie staraj się dobrze odżywiać, stosując zdrową dietę. Dieta powinna być zbilansowana – dużo białka, umiarkowana ilość tłuszczów i węglowodanów. Powinna zawierać błonnik, tryptofan, kwas foliowy, witaminy z grupy B, magnez, cynk, selen, kwasy tłuszczowe omega-3.

4. Wystrzegaj się alkoholu!

Nie poddawaj się pokusie topienia smutków w alkoholu, który tyko potęguje depresję.  Nawet jeśli nastrój poprawi ci się na kilka godzin, później będziesz się czuć jeszcze gorzej.  Nadmierne picie nie rozwiąże problemu i powstrzymuje nas od ubiegania się o odpowiednią pomoc.  Ma również szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne.

5. Zrezygnuj z palenia papierosów.

Papierosy zwiększają męczliwość, niekorzystnie wpływają na sen. Co najważniejsze pogarszają reakcję na leki przeciwdepresyjne.

6. Spróbuj uporać się z przyczyną.

Jeśli sądzisz, że wiesz, co jest przyczyną twojej depresji, spróbuj wyłuszczyć problem na piśmie, a następnie pomyśl, co pomoże ci się z nim uporać.  Wybierz najlepsze rozwiązanie i wypróbuj je. Kiedy jednak okaże się to trudniejsze przemyśl możliwość udziału w psychoterapii.

7. Nie trać nadziei

Pamiętaj, że:

  • Wielu ludzi przeszło przez podobne doświadczenia.
  • W końcu na pewno z tego wyjdziesz, choć w tej chwili wydaje ci się to mało prawdopodobne.
  • Depresja może okazać się pozytywnym doświadczeniem, które da ci siłę i lepsze zdolności radzenia sobie w życiu.  Może pomóc ci lepiej oceniać sytuacje i stosunki międzyludzkie.
  • Łatwiej będzie ci podjąć ważne decyzje i wprowadzić zmiany w życiu, których do tej pory unikałeś.

8. Nie pozwól sobie na pozostanie samemu z chorobą.

Skorzystaj z udziału w grupie wsparcia np. Anonimowych Depresantów (AD) lub innej, którą uznasz za dobrą dla siebie. Poproś kogoś bliskiego, by pomógł Ci znaleźć specjalistę dobrego dla Ciebie. Może to być psycholog, psychoterapeuta, psychiatra.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.