Kontakt: 509 359 409 | Polub mój profil na Facebook'u
Czekaj…

Oleńka odc. 10/20

– Ola, mama zaprasza cię na obiad, wpadniesz? – Reni krzyknęła od drzwi. Wchodząc do mieszkania, pokoju, kuchni z przyzwyczajenia już zerkała, czy jest sprzątnięte. Kiedy było źle poznawała to po kupce ubrań na podłodze, nie wyrzuconych śmieciach, górze naczyń w zlewie. Po śmierci rodziców Ola miesiącami nie sprzątała, leżała i spała. Renata wtedy po raz pierwszy widziała człowieka zdrowego fizycznie, który nie jest w stanie wstać z łóżka. Kiedy Ola wstawała musiała się trzymać krzeseł, stołu, opierać o ściany. Każdy ruch to był ból, tak mówiła. Męczyły ją też zawroty głowy. To był straszny czas też dla niej, Renaty. Miała wrażenie, że w tym mieszkaniu nie ma powietrza, a towarzyszenie przyjaciółce w żałobie powodowało silne zmęczenie. Zupełnie jakby Ola w swojej bezsile wyciągała z niej energię. Teraz od dawna Ola dba o czystość, ale przyzwyczajenie Reni zostało.

I właśnie dzisiaj zauważyła ubrania wciśnięte w kąt, plamy na podłodze w kuchni, brudne miski kota.

– Kiedy wróciłaś? – spytała badawczo.

– Wiem, bałagan. Nie martw się, zajmę się tym.

– A wczoraj już byłaś w domu?

Ola westchnęła. Reni nie odpuszczała. Kiedyś by nawet tego nie zauważyła, teraz poczuła, że ją to drażni.

– Przyjechałam późnym popołudniem. Reni możesz luzować. Daję radę.

– Oki – uśmiechnęła się – to wejdziesz do nas.

– A wiesz, że z radością. Nic jeszcze nie gotowałam.

– To za godzinkę. Tylko muszę cię uprzedzić, Orik jest bardzo słaby – dopiero teraz Ola dostrzegła, że przyjaciółka jest smutna.

– To znaczy …?

– Chyba tak.

 

Zadzwonił telefon. Patrzyła na niego i poczuła, że ma go dosyć. Stary, czarny, porysowany ekran. Właściwie to dlaczego go jeszcze trzymała, po co? Dzwonił, na wyświetlaczu Robert:

– Hej!

– Hejka, co u ciebie?

– Dziękuję.

– A coś taki słaby głos masz …

– Wolałabym o tym nie gadać, przepraszam.

– Jakbyś chciała to zawsze jestem – wyczuła uśmiech w jego głosie. Czasem zastanawiała się, co on od niej chce, poza jej pracą.

– Jakieś zamówienie?

– No tak, po to dzwonię – jakby sobie przypomniał – idziemy na osiemdziesiątkę do babci. Chcemy taką ozdobę z kwiatów w narożnik w pokoju, jest ciemny, więc dobrze by było z jakiś jasnych.

– Sztucznych?

– No tak. To trochę głupio, że ze sztucznych, ale babcia tak chciała. Mam zdjęcia i wymiary.

– A możesz przesłać mailem?

– Jasne, tylko jutro, oki?

– Dobrze … czekaj, o coś chciałam spytać … a już wiem – zaśmiała się – ile mam czasu?

– Miesiąc.

– O świetnie, to dużo. To czekam na zdjęcia, w ciągu tygodnia zrobię wycenę. Zadzwonię.

– Ola, poczekaj …

– Tak – poczuła jak się najeża, gdyby miała włosy na kręgosłupie na pewno teraz stanęły by dęba. Zapadła krępująca cisza.

– Chyba nic … Po prostu, dbaj o siebie …

– Zadzwonię, miłego dnia – rozłączyła się.

Nie zauważyła, kiedy usiadła jej na ramieniu, jak zwykle ciepła, pachniała kamieniem.

– Opowiesz coś o nim?

– Po co? Chyba wszystko wiesz – odcięła się ze złością.

– Wiem, tylko tyle, że mu się podobasz. Chciałby być z Tobą bliżej.

– Ale ja nie chcę.

– Jest ktoś z kim byś chciała?

Pomyślała o Mateuszu, miała do niego słabość, taką tkliwość, czułość, gdy wypowiadała to imię, ale ich czas minął.

– On jest tylko przyjacielem.

– To prawda – zielona kobieta uśmiechnęła się, delikatnie przesunęła dłonią po jej włosach – waszego czasu nigdy nie było.

– Może rzeczywiście – Ola przywykła już, że przed nią nie ma tajemnic, że odnosi się do jej myśli, nawet tych najskrytszych.

– A Robert? Jest przystojny, ładny i zauroczony.

– Nie widziałaś go, skąd wiesz?

– Widzę twoimi oczami.

– No tak już nic mnie nie zdziwi – zaśmiała się z rezygnacją – to powiedz mi wiedźmo, czarownico czy kim tam sobie jesteś, czy jest czas dla mnie i Roberta?

– Nie – jej oczy znów przyciemniały by za chwilę przejść w pomarańczowy.

– To po co zaczynasz taki temat? – spytała zdziwiona.

– Bo już czas.

 

Renata obudziła się wcześnie, otworzyła oczy i już wiedziała. W domu było bardzo cicho i pusto. Rodzice jeszcze spali, zwierzaki wszystkie zniknęły z jej pokoju.

Orfeusz odszedł. Nie wiedziała kiedy, na pewno w nocy. Wstawała jeszcze do niego, ale on nie reagował, oddychał. Delikatnie posmyrała go za uchem. Zawsze to lubił. Posiedziała przy nim. A potem się położyła.

Rano już go nie było. Odszedł w spokoju.

Ola przybiegła po jej telefonie. Pomogła jej zawinąć go w prześcieradło. Przeniosły go do samochodu i pojechały do jego sadu. Od dłuższego czasu było już ciepło i ziemia odtajała. Kopały saperką na zmianę. Dół musiał być głęboki i szeroki. Ori to duży pies. Zsunęły jego ciało i jeszcze chwilę stały, Renata wpatrując się w dół, Ola w drzewa, które, jak zauważyła, miały już całkiem duże liście.

– Ola, zasypujemy. Nie mogę patrzeć na to prześcieradło. Przecież to nie on. On jest w domu.

Zakopały i odeszły.

Ola zabrała Renatę do siebie, zaparzyła jej herbatę z kardamonem:

– Chcesz coś zjeść?

– Chcę spać.

– Chodź – Ola wzięła koc i przykryła Renatę, gdy leżała na kanapie. Chwilę później zasnęła.

 

– Dzień Dobry – uśmiechnął się – co u ciebie?

Teraz często ją o to pytał. Czuł, że nie chce już tracić czegoś sprzed oczu. Ona była dla niego ważna, nie jako kobieta, ale jako człowiek, przyjaciółka. Nie myślał, że w jego życiu to jest możliwe, by mieć przyjaciółkę, ponieważ zawsze bliższe relacje z kobietami przechodziły w związek lub seks. A teraz ona była tu, siedziała przed nim, piękna, delikatna i ze swoją historią, przez którą ją doceniał, podziwiał. Już nie myślał o swojej dłoni między jej udami, jak bywało z innymi kobietami. Widział ją jako kobietę, równą sobie, partnera, przy którym nie musi się bać, nie musi się kontrolować, przy którym ma pewność, że nic nie zagraża jego małżeństwu. I poczuł to, gdy trzymał ją w ramionach, mocno przytulał, tam pod lasem, przy drodze. Gdy mógł wszystko i jednocześnie tego nie chciał. Mógł  jej dać więcej – przyjaźń, spokój, oparcie, bezpieczeństwo. Obiecał sobie wtedy, być przy niej, tak długo, jak ona na to pozwoli.

– Dzięki.

– Kawę, herbatę?

Podniosła na niego oczy:

– Chyba się zagalopowałeś – rozbawiona skarciła go – ja tu jestem od tego.

Wstała:

– Kawy? Herbaty?

– Nie wygłupiaj się, jesteśmy teamem.

– Myślałam, że ty jesteś dyrektorem, a ja asystentką.

– Na drzwiach tak napisali – puścił do niej oko – przy tobie nie czuję się dyrektorem, przy tobie jestem człowiekiem. Chociaż faktycznie mamy swoje zadania do zrobienia – chrząknął.

– Więc, co dzisiaj?

– Nie zaczynamy od więc – mówili jednocześnie i śmiali się równie głośno.

– Zaczynamy od kawy – powiedziała – program dnia masz na biurku.

 

– Jak się masz? – wsunęła głowę przez drzwi jej pokoju. Mama Renaty wpuściła ją do domu.

– Jakoś nie bardzo – podciągnęła nogi pod nos oparta o ścianę – nie mogę się pozbierać.

– Widzę – usiadła koło niej.

– On był wyjątkowy, wiesz?

– Wiem.

– I przecież mieliśmy, i mamy, tyle psów, zwierzaków … I nagle on … No nie wiem co się
stało … No, po prostu, stał się najważniejszy. Głupie, nie?

– Nie, Reni, nie głupie … Pokochałaś go, tak się czasem zdarza – dotknęła jej włosów, lekko je mierzwiła – tak bywa.

Milczały, Reni oparła głowę na ramieniu przyjaciółki.

– Pozbierasz się, zobaczysz, wszystko się ułoży.

– A ty pozbierasz się? – Reni podniosła głowę i spojrzała w oczy Oli.

– Chyba zaczynam to ruszać.

– Ola, przepraszam, nie pomogę ci – westchnęła.

– Ja muszę sama, Reni sama, rozumiesz?

– Tak.

– Ty dla mnie zrobiłaś wszystko, więcej nie możesz. Dzięki – uśmiechnęła się do niej – teraz czas na mnie.

– Nie wychodź jeszcze.

– Nie to miałam na myśli – objęła przyjaciółkę mierzwiąc jej włosy.

 

Stała przed drzwiami pokoju rodziców, zawsze zamkniętymi, otwieranymi tylko na chwilę, by wejść i wyjść. Podniosła dłoń i położyła ją na klamce. W tej samej chwili poczuła ciepłą, maleńką dłoń na swojej łydce i głos w jej sercu: „Odwagi, dasz radę”. Wiedziała po co tam wchodzi: by zmienić coś bezpowrotnie.

Nacisnęła klamkę. Otworzyła drzwi. Po raz ostatni widzi ten pokój, jakim jest w tej chwili. Nigdy już takim nie będzie. Rozejrzała się i zobaczyła go inaczej. Ciemna smuga nad kaloryferem, w rogach przyciemniony sufit i jakaś nieodgadniona szarość, zaduch. Sprzątała tu dość regularnie, nigdy jednak za łóżkiem, za szafą, komodą. Dopiero teraz zobaczyła cienką warstwę brudu na meblach, których nie doczyszczała, bo ścierała tylko kurz.

Wierzyła, że ich energia jest w tych meblach, w przedmiotach, w ubraniach wiszących w szafie.

Szafa. Podeszła do niej ostrożnie. Otworzyła drzwiczki, jedne, drugie. Przed sobą miała ich ubrania. I czuła jeszcze zapach – czy mamy, czy taty – sama nie wiedziała. Wyjęła pierwszy wieszak. Zielona, butelkowa sukienka mamy, codzienna, ciepła, „na chłodne dni jesieni idealna” – tak o niej mówiła. Przyciągnęła ją do twarzy, przymknęła oczy, wciągnęła zapach. Kiedy je otworzyła, zobaczyła zieloną kobietę śpiącą w swojej ulubionej pozycji na łóżku rodziców. Uśmiechnęła się. Zdjęła sukienkę z wieszaka, złożyła i położyła na łóżku. Wieszak odwiesiła do szafy. Z drugiej strony drążka wisiał garnitur. Tata lubił go nosić na uroczystości rodzinne, był w nim na wielu zdjęciach. Brązowy w delikatne, prawie niewidoczne prążki. Pasował do jego szronkowych włosów. Zdjęła go z wieszaka, chwilę przytulała do siebie, by go złożyć i położyć na łóżku.

Wyjmowała każdą rzecz, zdejmowała z wieszaka, składała i kładła na łóżku. Robiła to powoli, jakby w zwolnionym tempie. Po dwóch godzinach na łóżku leżały wszystkie ich ubrania złożone w kostkę oraz Ruda zwinięta wokół zielonej kobiety, tak, że prawie nie było jej widać.

Ola za szafy wyjęła dwa największe pudła. Mama trzymała ich wiele, by móc pakować ozdoby zrobione dla klientów lub przyjaciół. Rozłożyła je, posklejała taśmą, do jednego z nich włożyła ubrania mamy do drugiego taty. Na pierwszym nakleiła kartkę: „Ubrania damskie, rozmiar 42”, na drugim: „Ubrania męskie, rozmiar 54”. Zakleiła pudła.

Wyniosła je po kolei, były zbyt duże, żeby wziąć dwa na raz. Postawiła przy ławce, niedaleko klatki schodowej. Był wieczór.

Kiedy wróciła, w drzwiach stała zielona kobieta.

– Co ty tu robisz? Jeszcze ktoś cię zobaczy! – chwyciła ją w pasie i głośno zamknęła drzwi. Już się śmiała, coraz głośniej i głośniej, kobieta z nią. Postawiła ją na podłodze, a ta jednym susem wskoczyła jej na ramię.

– Naprawdę, nigdy nie wiem, jak ty to robisz.

– Skaczę i już – jeszcze się śmiała, by za chwilę zmienić ton na łagodny – wiesz, jestem z ciebie dumna.

– Wiem – westchnęła, spojrzała w jej roziskrzone żółto-pomarańczowe oczy –  Jakoś tak mi inaczej …

– Lżej?

– Może …

 

Nota prawna : Informuję, iż jestem autorką wszystkich tekstów zawartych na  stronie internetowej www.ewaczernik.pl. Informuję również, że potwierdzenie mojego autorstwa zostało zabezpieczone prawnie. Proszę zatem, abyś przestrzegał praw, jakie mi przysługują. Jako autorka nie zezwalam na jakiekolwiek wykorzystywanie całości lub fragmentów tekstów zawartych na niniejszej stronie internetowej bez mojej zgody lub w sposób naruszający moje prawa chronione prawem autorskim. W szczególności nie zezwalam na kopiowanie, wydawanie, utrwalanie, zwielokrotnianie, jakikolwiek obrót, publikowanie w internecie i publiczne odtwarzanie treści zawartych na stronie internetowej. Jeśli chcesz wykorzystać mój utwór – skontaktuj się ze mną.

230 thoughts on “Oleńka odc. 10/20

 1. I?d have to contact you here. Which is not something I normally do! I delight in reviewing an article that will certainly make individuals believe. Also, many thanks for enabling me to comment! Anastasia Wake Takeo

 2. Being from New Orleans where the Audubon Society does its best to care for animals, I guess I dont have as much reservation about Zoos as perhaps I should. I understand the concerns though. I would love to see the Polar Bears too though I may wonder how happy they are living in an environment somewhat different than their own. Overall, though, it seems that the Rotterdam Zoo is trying to make a positive impact on species and perhaps through breeding they will continue to help prevent extiction. Lucita Chris Eldred

 3. Hi, Iam 61 years old and had planned to take my CPP at age 70. As a forced detour, I fell ill, had to leave work. I am since provided disability insurance through my work benefit plan. Unfortunately, I have since been forced to take a CPP disability benefit. This situation has greatly impacted my long term retirement plan. The consequences are far reaching. It has decreased my potential earning ability and contribution ability which of course results in a lower company pension and Cpp payout during my retirement years. I will now be forced to accept my CPP at age 65. Would enjoy reading your new book. At this point, I need all the help I can get. Cam Freddie Elena

 4. No more kids in the house but it will make an awesome afternoon snack with my tea! Subbed dried apricots for pineapple and threw a few sunflower seeds on top! Eadith Baily Woodberry

 5. I really love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Emmalynne Jed Glenn

 6. Hey! This is kind of off topic but I need some guidance from an established
  blog. Is it very hard to set up your own blog?
  I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any
  ideas or suggestions? Many thanks

 7. I’ll immediately snatch your rss as I can’t in finding
  your e-mail subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you have any? Please let me recognize so that I could subscribe.
  Thanks.

 8. Excellent blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many options out there that
  I’m totally confused .. Any suggestions? Bless you!

 9. Pretty section of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your weblog posts.
  Anyway I will be subscribing for your feeds and even I achievement you get right of entry to consistently rapidly.

 10. Hey There. I found your blog the use of msn. This is a very neatly written article.
  I will make sure to bookmark it and return to learn extra
  of your useful information. Thank you for the post.
  I will definitely return.

 11. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking
  issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 12. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through
  some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 13. I do trust all the concepts you have introduced in your
  post. They’re very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for beginners.
  May you please extend them a little from next time?

  Thank you for the post.

  Here is my web-site; 918kaya logo png

 14. Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog post or vice-versa?
  My site goes over a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Awesome blog by the way!

  My web site … mega88 ios

 15. Hmm it appears like your site ate my first comment (it
  was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still
  new to the whole thing. Do you have any recommendations for beginner blog writers?

  I’d definitely appreciate it.

  my homepage mega888 download Android

 16. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I have found It positively helpful
  and it has aided me out loads. I am hoping to contribute & help other users like its helped me.
  Good job.

  Look into my web site; xe888 (it.euroweb.ro)

 17. Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.I will
  always bookmark your blog and will often come back sometime soon.
  I want to encourage you to continue your great work, have a nice afternoon!

  Here is my web page :: cara main 918kaya

 18. I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at
  this site is truly fastidious.

  Also visit my site :: mega888apk download (Shantae)

 19. Hi there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

  Here is my homepage :: mega888apk

 20. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always exciting to read through content from other writers and practice something from
  their sites.

  Here is my web site; download mega888 (shortanswersonly.com)

 21. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both
  equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve
  hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are
  speaking intelligently about. I’m very happy I came across this during my search for something
  regarding this.

  Here is my page – 918kaya kiosk (blakeottinger.com)

 22. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot
  of exclusive content I’ve either written myself or outsourced
  but it seems a lot of it is popping it up all over the
  web without my authorization. Do you know any solutions to help stop content
  from being ripped off? I’d certainly appreciate it.

  Also visit my web blog 918kaya game

 23. Its like you learn my mind! You appear to know
  a lot about this, such as you wrote the e book in it or something.
  I feel that you just could do with a few % to pressure the message home a little bit, but other than that, this is magnificent
  blog. An excellent read. I will definitely be back.

  Review my web blog – download Kis918

 24. In this instance, the Boston Red Sox are 1.67 favorites to beat the two.25 Los
  Angeles Dodgers.

 25. I’m extremely inspired together with your writing skills and also with the
  format on your weblog. Is this a paid theme or did you customize
  it your self? Either way keep up the nice high quality writing, it’s uncommon to peer a great
  weblog like this one today..

  Also visit my web page: pussy888 game (Alannah)

 26. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just too magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I can’t wait to read far more from you. This is actually a terrific web site.

  Here is my web-site; online game xe88

 27. You’ve made some really good points there.
  I checked on the net to find out more about the issue and found most individuals will go along with
  your views on this web site.

  My site :: 918kaya kiosk

 28. Hey there! I know this is kinda off topic however
  , I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog
  article or vice-versa? My site addresses a lot of the same topics as yours
  and I feel we could greatly benefit from each other.
  If you might be interested feel free to send
  me an email. I look forward to hearing from you! Awesome blog by the
  way!

  my site: download mega888

 29. Because the admin of this site is working, no uncertainty very shortly it will
  be renowned, due to its quality contents.

  Also visit my web page … 918kaya game (Tanja)

 30. Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show
  up. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Anyhow, just wanted to say excellent blog!

  Here is my blog post: download pussy888 (Robt)

 31. Its not my first time to visit this website, i
  am browsing this website dailly and obtain pleasant facts from here everyday.

  my website download kis918 – Ola

 32. I don’t even know how I finished up right here, but I
  thought this put up was great. I do not understand who you might
  be but certainly you’re going to a well-known blogger in case
  you aren’t already. Cheers!

  Feel free to surf to my site – Kiss918Apk

 33. Very rapidly this web site will be famous among all blogging and site-building
  viewers, due to it’s nice content

  Feel free to surf to my homepage – kiss918apk (Virginia)

 34. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since i have saved
  as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

  Visit my homepage; 918Kaya Kiosk (https://Duaxeoto.Net)

 35. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was
  super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring
  blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any suggestions for novice blog writers? I’d
  definitely appreciate it.

  Here is my web blog … download 918kiss ios

 36. I just like the helpful info you provide for your articles.
  I’ll bookmark your blog and test again here regularly. I’m fairly
  sure I’ll be told many new stuff proper right here! Good luck for
  the next!

  Feel free to surf to my homepage: download kis918

 37. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s
  both equally educative and amusing, and without a doubt,
  you have hit the nail on the head. The issue is something that
  too few people are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across
  this during my hunt for something regarding this.

  my web page: xe88 online game

 38. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was curious what all is required to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Thank you

  Here is my site xe88 online (Johnathan)

 39. Hi there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

  Feel free to visit my website :: download game mega888

 40. Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and other person will
  also do same in support of you.

  my webpage … pusy888

 41. Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came
  to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my site!I suppose
  its ok to use some of your ideas!!

  Also visit my web site: xe88 company

 42. Hi there! This blog post couldn’t be written any
  better! Looking through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept preaching about this.

  I most certainly will send this post to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

  Also visit my blog post – Xe88 Html5

 43. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this
  in future. Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Also visit my site … xe888 game

 44. The other day, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a
  40 foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

  Here is my homepage … i mega888

 45. I wanted to thank you for this excellent read!!
  I absolutely loved every bit of it. I’ve got you bookmarked to
  look at new things you post…

  Feel free to visit my web blog; kiss918

 46. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other
  websites? I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some
  stories/information. I know my viewers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an email.

  my site – 918kaya agent

 47. Simply desire to say your article is as astounding. The clearness
  to your submit is simply great and i could assume you’re knowledgeable on this subject.
  Fine with your permission allow me to clutch your
  RSS feed to keep updated with drawing close post.

  Thanks 1,000,000 and please continue the gratifying work.

  Look at my blog post … pussy888 game; zqinthemokuprg4miufznbdhgz453ieheo4nkmqbxg3qjohpb5a7urqd.onion.ly,

 48. If some one wants to be updated with most recent technologies after that he must be visit this website and be up
  to date every day.

  Feel free to surf to my web page – 918kaya apk

 49. Wonderful goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  too great. I really like what you’ve acquired here, really like what
  you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a wonderful web site.

  Visit my blog post: kiss888 (waldseer-fasnachtswiki.de)

 50. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out
  pretty fast. I’m thinking about making my own but I’m not
  sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?

  Many thanks

  Feel free to visit my web blog; download 918kiss

 51. Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all
  your posts! Keep up the outstanding work!

  Also visit my web-site: xe88hack apk

 52. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours
  these days, but I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It’s beautiful worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made excellent
  content material as you probably did, the net can be much more useful than ever before.

  My blog :: download pussy888 (mediawiki.konos.cl)

 53. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same information you discuss and would love to have
  you share some stories/information. I know my audience would value your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

  Also visit my page – kiss888 (http://www.gejiu.yn.cn)

 54. I think the admin of this web site is really working hard
  for his site, because here every stuff is quality based stuff.

  Here is my web site 918kaya kiosk (Celsa)

 55. Helⅼo evbery one, here every one is shading such knowledge, so it’s nice to read thhis web site, and I used to
  go tо seee this webpage daily.

 56. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

  My web blog: 918Kiss Free

 57. Right here is the perfect webpage for everyone who really wants to understand this topic.

  You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually
  will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that
  has been written about for ages. Great stuff,
  just wonderful!

  Here is my page; pussy888 download

 58. Aw, this was a really nice post. Taking a
  few minutes and actual effort to create a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and never seem to get nearly anything done.

  My page :: xe88 android

 59. continuously i used to read smaller articles or reviews that as well clear their motive, and
  that is also happening with this post which I am reading at this time.

  Here is my web site … kiss918 test

 60. Greate article. Keep posting such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve performed an incredible job.
  I will certainly digg it and individually suggest to my friends.

  I am confident they’ll be benefited from this web site.

  Look at my blog post: pussy888 ios download

 61. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative.

  I am going to watch out for brussels. I’ll be
  grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your
  writing. Cheers!

  Here is my homepage download game mega888 – bbs.suika.fun

 62. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.

  I have joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

  Look at my web-site: M.918Kaya download

 63. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the
  whole thing. Do you have any tips for novice blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

  Here is my web site 918kaya https

 64. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site,
  how could i subscribe for a weblog site?
  The account helped me a appropriate deal.
  I have been tiny bit familiar of this your broadcast provided
  vivid transparent idea

  my web site … 918kaya download pc

 65. Greetings, I believe your web site could be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful site!

  Feel free to visit my website … download kiss918

 66. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. However imagine if you added some
  great images or video clips to give your posts more, „pop”!
  Your content is excellent but with pics and clips, this website could undeniably be one of the very best in its field.
  Awesome blog!

  Also visit my site: 918kaya maintenance

 67. A person necessarily help to make critically posts I would state.

  This is the first time I frequented your web page and so far?

  I surprised with the analysis you made to make this particular publish amazing.
  Magnificent activity!

  Feel free to surf to my homepage – downloadxe88

 68. You are so cool! I don’t suppose I’ve read through something like that before.
  So good to discover somebody with unique thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This website is one thing that is
  needed on the internet, someone with a bit of originality!

  Also visit my website: slot kiss918

 69. I absolutely love your blog and find many of your post’s to be
  what precisely I’m looking for. Does one offer guest
  writers to write content for you? I wouldn’t mind writing a post or elaborating on many of
  the subjects you write concerning here. Again, awesome
  site!

  Also visit my homepage; download mega888

 70. Hi would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot
  faster then most. Can you recommend a good
  internet hosting provider at a reasonable price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

  my blog post … 918kaya test id

 71. Can I simply say what a comfort to uncover somebody who really understands what
  they’re talking about on the net. You certainly understand how to bring a problem
  to light and make it important. A lot more people really need to check this out and understand this side of the story.

  It’s surprising you are not more popular since you most certainly possess the gift.

  Here is my page: Mega888 Android

 72. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I desire to
  suggest you some interesting things or tips. Maybe you
  can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

  My web-site :: mega888 download (https://metobi.com/)

 73. Can I simply say what a comfort to discover someone that actually understands what
  they’re discussing over the internet. You certainly realize
  how to bring a problem to light and make it important. More people need to read this and understand this side
  of your story. It’s surprising you aren’t more popular because
  you certainly have the gift.

  Here is my web-site – ex88

 74. I was recommended this blog through my cousin. I am no longer positive whether
  or not this submit is written through him as no one else realize such targeted approximately my difficulty.
  You are amazing! Thanks!

  My homepage :: pussy888 demo id

 75. Hello! This post could not be written any better!

  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.

  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

  Feel free to surf to my site … mega888 online

 76. I’m really enjoying the theme/design of your website.

  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A couple of my blog audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great
  in Safari. Do you have any tips to help fix this
  problem?

  my web page: download 918kaya apk

 77. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog
  stand out. Please let me know where you got your theme.
  Bless you

  My web blog :: mega888apk

 78. Hello Dear, aгe yoս genuinely visiting thiis site regularly, if sߋ thеn you will definitely take fastidious know-hοw.

 79. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this
  sort of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this
  website. Studying this information So i am glad to convey that I have an incredibly excellent uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most surely will make certain to do not forget this web site and give it a look on a relentless basis.

  Here is my blog post … 918kiss scr

 80. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day.
  It’s always exciting to read through content from other
  authors and practice a little something from
  other web sites.

  My site: xe888 game apk

 81. Magnificent items from you, man. I’ve understand
  your stuff prior to and you are just too wonderful.

  I really like what you’ve got here, certainly like what
  you are saying and the way during which you say it.
  You’re making it entertaining and you still care for to keep it
  wise. I can’t wait to learn far more from you. This is really
  a terrific web site.

  Here is my web-site :: Mega888Apk Download

 82. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months
  of hard work due to no back up. Do you have any solutions to stop hackers?

  My blog post :: mega888 original (Jann)

 83. Hey there this is somewhat of off topic but I was
  wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with
  HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills
  so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

  Also visit my site … 918kaya android

 84. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same information you discuss and would really like to have you share some stories/information.
  I know my visitors would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

  Feel free to visit my webpage … kiss918 download

 85. I’ve been browsing on-line more than three hours today, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made excellent content as you probably did, the web shall
  be much more helpful than ever before.

  my homepage; download kis918

 86. Right now it sounds like BlogEngine is the preferred blogging platform out there right
  now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

  Here is my website … xe88 online

 87. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and
  I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good internet hosting provider at a reasonable price?
  Thanks, I appreciate it!

  Here is my web page: xe88 online

 88. Thank you for every other wonderful post. The place else may anybody get that
  kind of info in such a perfect approach of writing? I have
  a presentation next week, and I’m at the search for
  such info.

  Feel free to surf to my homepage; Game Mega888 (pool.Chinazi.wiki)

 89. With havin so much content and articles do you ever run into any problems
  of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of
  exclusive content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot of it is
  popping it up all over the web without my authorization. Do you know any ways to help reduce content from being stolen? I’d
  genuinely appreciate it.

  Look at my site :: mega888 test id free

 90. Hey there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your
  blog and look forward to all your posts! Keep up the
  excellent work!

  my blog post – xe88 online

 91. Ꮐreat article! That iis the kind of info that are
  ѕupposed to be shared acгoss the net. Disgrace on Gooɡle for not positioning thіs
  post սpper!Come оn over and talk over wіth mmy web site .
  Thannks =)

 92. Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you will be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and will come
  back later on. I want to encourage continue your great posts, have a nice afternoon!

  Look into my web blog 918kaya (fackcheck.wiki)

 93. It’s rreally а great and hepful piece oof info.
  I’m satisfied that youu ѕhared tthis helpful information with us.

  Please stay us uρ to date like this. Thanks for shаring.

 94. Saya telah menjelajah online lebih dari
  3 jam hari ini, namun saya tidak pernah menemukan artikel menarik seperti milik Anda.
  It is cukup berharga bagi saya. Secara pribadi
  , jika semua pemilik situs dan blogger membuat konten yang baik seperti yang Anda lakukan, net
  akan menjadi a jauh lebih berguna dari sebelumnya.

  My web site … Joker388 login (gameaco.com)

 95. Aw, this was a very nice post. Spending some time and
  actual effort to produce a good article… but what can I say…
  I hesitate a lot and don’t seem to get nearly anything done.

 96. Saya akan segera rebut rss feed Anda karena saya tidak bisa
  Saya telah menjelajah on-line lebih dari 3
  jam sekarang , tapi Saya tidak pernah menemukan artikel
  menarik perhatian seperti milik Anda. It is beautiful price cukup untuk saya.
  Dalam pandangan saya, jika semua pemilik web dan blogger membuat tepat materi konten seperti Anda mungkin did, net
  mungkin lebih membantu dari sebelumnya.

  Feel free to visit my web-site: Slot1234 Joker; Gameaco.Com,

 97. Saya akan segera kopling rss feed Anda karena
  saya tidak bisa
  Saya telah berselancar online lebih dari
  3 jam akhir-akhir ini , tapi Saya sama sekali menemukan artikel menarik perhatian seperti milik Anda.
  It’s beautiful worth enough untuk saya. Dalam pandangan saya, jika semua pemilik
  situs web dan blogger membuat luar biasa materi
  konten seperti Anda mungkin did, net akan lebih membantu dari sebelumnya.

  Stop by my page: Game slot joker jewels (https://gameaco.com)

 98. Saya telah menjelajah online lebih dari tiga jam hari ini, namun saya tidak pernah menemukan artikel menarik seperti milik Anda.

  It is cukup berharga bagi saya. Secara pribadi , jika semua webmaster dan blogger membuat konten yang baik seperti
  yang Anda lakukan, web akan menjadi a jauh lebih berguna dari sebelumnya.

  Here is my webpage Joker123 promo (gameaco.com)

 99. whoah thiѕ blog is wonderfսl i love studying your ρosts.
  Stay up tһe good work! You realize, lots off people are
  searсhing around for this information, you could help them greatly.

 100. I’m гeally lovіng tһe theme/design of your website. Do you ever run into anyy ѡeb browser compatibilitү
  problems? A сouple of my blog readers have complained about my site nnot working correctly in Exploгer bսt loοks great inn Chrome.
  Do yօu hae any tips to heⅼp fіx this issue?

 101. Saya telah telah berselancar online lebih dari 2 jam hari ini, namun saya tidak pernah menemukan artikel menarik seperti milik Anda.
  It is cukup berharga bagi saya. Secara pribadi , jika semua pemilik situs web dan blogger
  membuat konten yang baik seperti yang Anda lakukan, internet
  akan menjadi lebih berguna dari sebelumnya.

  my web page Daftar Joker Slot Pulsa

 102. Wһen someone writes an paragгaph he/she retains the plɑn of a user iin his/her mind that howw a
  user can սndеrstand it. Therefore that’s wһy this pіece оf wrting is amazing.
  Thanks!

 103. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
  was curious what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be
  greatly appreciated. Thanks

 104. I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a visit
  this webpage on regular basis to get updated from newest news.

  Have a look at my homepage :: mega888 (Ulysses)

 105. Very good blog you have here but I was curious about if you knew of any
  community forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of group where I can get feedback from other experienced people that
  share the same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Thank you!

  Feel free to visit my webpage; mega888 online (https://cacophonyfarm.com/index.php/The_Way_To_Download_Mega888_For_Your_Smartphone)

 106. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make
  your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?

  my website; mega888 test id

 107. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new
  project in a community in the same niche. Your blog provided
  us valuable information to work on. You have done a outstanding job!

  my web site; Pussy888 Apk (Customingenuity.Org)

 108. Have you ever considered about including a little
  bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.

  However think about if you added some great visuals or video clips to give your posts
  more, „pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could undeniably be one of the
  most beneficial in its field. Fantastic blog!

  Have a look at my website – hengheng2 xe88

 109. Wonderful web site. Plenty of helpful info here.
  I’m sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.

  And naturally, thank you for your sweat!

  Also visit my web-site … 918kaya (Bessie)

 110. Hi there, I found your web site by means of Google at the same
  time as looking for a comparable topic, your site got here up, it seems good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just become aware of your weblog via Google,
  and located that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I’ll be grateful should you continue this in future.
  Many other people shall be benefited from your writing. Cheers!

  Visit my web blog :: pussy888 dow

 111. Simply desire to saү your article is as surprising.

  The clearness ffor your put up is simply excellent and tnat i
  can assume you aree knowⅼedgeable in this subject.
  Well with your permission let mе tto grab youг feed to stay uupdаted with drawing close post.

  Thnk you 1,000,000 and please сontinue the rewarding work.

 112. Hey would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

  Take a look at my web page – Mega888 Download – https://Sportscardwiki.Com/,

 113. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed
  surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed
  and I hope you write again soon!

  Feel free to visit my web blog: xe88hack apk

 114. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing on your rss feed and
  I’m hoping you write again soon!

  my webpage kiss918apk download

 115. When I originally commented I clicked the „Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I
  get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Many thanks!

  Here is my web-site mega888apk (cacophonyfarm.com)

 116. „Right here is the perfect web site for anyone who would like to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You certainly put a brand new spin on a subject that has been written about for a long time. Great stuff, just excellent!”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בחולון/

 117. „The very next time I read a blog, I hope that it doesn’t fail me as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, but I really thought you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you weren’t too busy searching for attention.”
  https://romantik69.co.il/נערות-ליווי-בגבעתיים/

 118. Hacking Programs are pieces of software created to help you with hacking or that users can utilise for hacking purposes
  here you will find a lot of useful things.(Carding,Spam,Tutorial,Bank,CC,Brute,Cheker and other )

  Subscribe to the channel @flash_code_tools

 119. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll
  just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the
  whole thing. Do you have any points for novice blog writers?
  I’d definitely appreciate it. 0mniartist asmr

 120. I’ve been browsing on-line more than 3 hours
  nowadays, but I never discovered any interesting article like yours.
  It’s lovely price sufficient for me. In my view, if all web
  owners and bloggers made good content material as you did, the internet
  will probably be a lot more helpful than ever before.
  0mniartist asmr

 121. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you
  knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?

  I’m using the same blog platform as yours
  and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!

 122. I’m gone to inform my little brother, that he should also pay a quick visit this weblog on regular basis to take updated from most up-to-date reports.
  asmr 0mniartist

Dodaj komentarz